Potešme i tieto Vianoce seniorov po celom Slovensku darčekom, ktorý zahreje pri srdci Vás aj ich! Naplňte krabicu od topánok maličkosťami, ktoré potešia osamelých seniorov. Krabičky resp. veci vhodné do krabičiek môžete priniesť do školskeho klubu detí a odovzdať pani vychovávateľkam, ktoré spolu s detmi krabičky pripravia a odovzdajú. Ďakujeme. https://www.kolkolasky.sk/vianoce/
Teplanské vianočné trhovanie
Rodičovský ples
Vstupenky si môžete zakúpiť v riaditeľni ZŠ počas pracovných dní od 7,30 hod. do 15,00 hod. Vstupenka je platná pre dve osoby a cena vstupenky je 60€.
Vyhodnotenie výstavy jesenných plodov
Farby jesene sa ukázali tento rok aj v našej škole. V dňoch 21. – 25.10. sa na našej škole uskutočnila Jesenná výstava plodov. Žiaci priniesli tohtoročnú úrodu zo svojich záhrad a taktiež aj rôzne plody jesennej prírody. Spoločne sa popasovali so súťažnou výzvou v štyroch kategóriách: najväčšie jablko, najdlhšia mrkva, najčapatejší petržlen a najkrajšie jesenné aranžmá. S naozaj obdivuhodnou váhou 483g vyhralo jablko zo záhradky našej žiačky Karolínky Essenderovej z 2.B triedy. 30 cm dlhú mrkvu sa podarilo vypestovať Matejovi Bežákovi z 3.B triedy. Najčapatejší petržlen priniesol Damiánko Gallo z 2.B triedy. V kategórii najkrajšie jesenné aranžmá to už nebolo také jednoznačné a ľahké rozhodnúť. O prvé miesto sa teda podelili títo žiaci: Miriam Mošková z 2.B triedy, Marek Ružička z 3.A triedy, súrodenci Tomáško a Zuzka Zacharovci z 1.B a 2.A triedy a Oliverko Romaňák z 2.A triedy. Všetkým výhercom gratulujeme a ďakujeme všetkým žiakom, ktorí sa zapojili do výstavy a svojimi výtvormi sa tak postarali o pestrofarebný týždeň na našej škole.
Exkurzia štvrtákov
Ako sme sa mali a čo sme zažili v Trenčíne? Vo štvrtok 3. októbra 2024 sme sa so štvrtákmi vydali objavovať a spoznávať naše blízke okolie. Vystúpili sme z komfortu školských lavíc, ráno nastúpili do autobusu a začali sme vyučovanie vo Verejnej knižnici Michala Rešetku. Tu nás vrúcne privítali a pani knihovníčka nás previedla priestormi určenými čitateľom literatúry pre deti a mládež. Získali sme nové a zaujímavé informácie, zabavili sa, učili a pracovali samostatne alebo v skupinách. Ako bodka za takýmto vzdelávaním bola odmena vo vlastnom výbere ľubovoľnej knihy, každý si našiel svoje miesto v knižnici, kde sa uchýlil so svojou knižkou a plne jej venoval svoju pozornosť. Plný nových zážitkov sme sa prechádzkou prešli historickým centrom mesta Trenčín smerom k hradu, kde nám pani učiteľky sprostredkovali niekoľko zaujímavých informácií. Tu na nás po prehliadke nádvoria, vonkajšieho južného opevnenia hradu čakala pani sprievodkyňa, ktorá nás previedla interiérom hradu. Ochotne odpovedala na množstvo zaujímavých otázok detí, sprostredkovala nám mnohé zaujímavosti o hrade a jeho panovníkoch, ale i historicky podložené fakty a informácie. Našu exkurziu sme ukončili v hladomorni pri mučiacich nástrojoch a ako býva dobrým zvykom nákupom suvenírov. Už teraz sa tešíme na ďalšie vyučovanie realizované formou exkurzií.
Dopravná výchova
Problematika bezpečnosti na cestách je vecou, ktorej treba venovať neustálu pozornosť. Štatistiky nehôd a zranení cyklistov a najmä chodcov – predovšetkým školopovinných detí – potvrdzujú, že v oblasti bezpečnosti v cestnej premávke sú veľké rezervy, Je dôležité u detí formovanie pozitívnych návykov, ako je prechádzanie cez cestu na priechode pre chodcov alebo nosenie prilby pri jazde na bicykli. Preto každoročne žiaci 1. stupňa navštevujú dopravné ihrisko v Považskej Bystrici. Tento rok to bolo v dňoch 14. až 17. októbra. Žiaci si osvojovali teoretické poznatky z oblasti poznania dopravných značiek, predpisov cestnej premávky a križovatiek a prakticky si vyskúšali bezpečnú jazdu na bicykloch. Naučili sa vnímať okolie všetkými zmyslami, rozoznávať a hlavne vyhodnocovať nebezpečenstvo na ceste či priechode pre chodcov. Precvičili si schopnosť predvídať situácie v prostredí dopravy a odhadnúť správanie jej ostatných účastníkov. Našim želaním je, aby dopravná výchova pomohla deťom osvojiť si základné návyky správania sa v rôznych dopravných situáciách. Deti budú vedieť dopravné situácie riešiť správne, budú opatrnejšie, pozornejšie a rozvážnejšie.
Jeseň v školskom klube detí
Jedna z mnohých vecí, ktoré neodmysliteľne patria k jeseni, sú šarkany. Ich úlohou je zabávať a tešiť malých i veľkých nadšencov. I napriek tomu, že v obchodoch ich je mnoho, deti zo všetkých oddelení ŠKD si vyrobili vlastných, originálnych šarkanov. Do ich výroby sa pustili s veľkou radosťou a očakávaním, či ich dielka budú schopné letu. Výsledkom strihania, kreslenia, maľovania, lepenia a zdobenia sú krásne pestrofarebné šarkany, s ktorými sa deti na školskom dvore s radosťou vyšantia.
Deň mlieka
Svetový deň mlieka v školách je medzinárodnou každoročnou udalosťou podporovanou a propagovanou od roku 2000 Organizáciou pre výživu a poľnohospodárstvo. Aj žiaci našej školy si tento deň pripomenuli 25.septembra vo svojich triedach. Všetci žiaci v triedach diskutovali na tému mlieko a jeho význam pre človeka. Žiaci prvého stupňa si vychutnali mliečny nápoj a žiaci 8.B si spoločne s triednou pani učiteľkou pripravili mliečne kakao s cereáliami. Mlieko a mliečne produkty pomáhajú naplniť požiadavky na plnohodnotnú výživu rastúceho organizmu detí. Podstatou tohto dňa je oslava významu mlieka na školách.
EXKURZIA V HANDLOVEJ A V NOVÁKOCH
Dňa 26.9 sa žiaci piateho a šiesteho ročníka zúčastnili exkurzie v Slovenskom banskom múzeu v Handlovej a v Technickom Moto múzeu v Novákoch.
V banskom múzeu sa dozvedeli zaujímavé informácie o ťažbe uhlia, tiež aj získali nové poznatky o vzniku uhlia, jeho úprave. Dozvedeli sa o histórií banských závodov o baníckych spolkoch. V podzemných priestoroch videli dobývaciu a vŕtaciu techniku, ktorá sa používala pri ťažbe. V kine mali možnosť pozrieť si aj krátky dokumentárny film o baníkoch. Deti veľmi zaujali ekodielničky, v ktorých si farbami vymaľovali krásne taštičky. V technickom Moto múzeu videli veľké množstvo starých motoriek, veteránov, rôznu hasičskú techniku, remeselné aj poľnohospodárske náradie. Tiež aj veľa dobových predmetov, ako sú noviny, rádia, odznaky, písacie stroje. Múzeum ponúka aj expozíciu hračiek ako sú kočíky, autíčka, bábiky a veľa iného. Šťastní a obohatení o nové zážitky sme sa potom vybrali na cestu domov.
Školský autobus
Od 3. 9. 2024 do 20. 12. 2024 je zabezpečená preprava detí autobusom z miestnej časti Dobrá do Základnej školy v Trenčianskej Teplej nasledovne:
- 7,15 hod. m.č. Dobrá – detské ihrisko
- 7,17 hod. m. č. Dobrá – autobusová zastávka smer Trenčianska Teplá
- 7,23 hod. Trenčianska Teplá – Depo Trež
Pomoc hasičov pri likvidácii ôs
V základnej škole to v piatok 6. septembra 2024 dopadlo všetko podľa hollywoodskeho scenára: osy a ich hniezda boli zlikvidované, ani jedno dieťa nemuselo vyťahovať žihadlo so slovami: „au, to bolí“!. Žiadny z agresívnych malých tvorov svoje žihadlo do detí nezapichol, pretože rýchla reakcia zamestnancov školy zalarmovala profesionálov. V takýchto prípadoch je vždy na prvom mieste bezpečnosť detí, preto sa pani riaditeľka rozhodla volať hasičov. A tí na jej výzvu okamžite zareagovali. Krátko po nahlásení problému sa na miesto dostavili štyria profesionálni príslušníci Hasičského a záchranného zboru (HaZZ) v Trenčíne. Na mierumilovnosť ôs sa už nemienil nik spoliehať. V špeciálnom obleku Bc. Martin Jakúbek pomaly pristúpil, lokalizoval hniezda v murive a v zemi na ihrisku, vystriekal a zabezpečil dané miesta. Ďakujeme za pomoc a promptný zásah profesionálnych hasičov, ktorí sa opakovane postarali o bezpečnosť našich detí a zamestnancov v našej škole.
Exkurzia štvrtákov
Dňa 15.11.2023 sa žiaci štvrtého ročníka zúčastnili exkurzie v rodnom dome Ľudovíta Štúra v Uhrovci. Po prehliadke pôvodného učiteľského bytu, v ktorom Ľudovít vyrastal spolu so svojimi súrodencami a rodičmi sa presunuli do druhej časti expozície, ktorá vyjadruje hodnoty a osud Štúrovho diela a jeho odkaz v súčasnom spoločenskom živote. V prednáške a zaujímavom filme sa dozvedeli veľa o jeho živote, tvorbe a videli veľa zaujímavých dobových artefaktov. V Žiari nad Hronom žiaci navštívili Hvezdáreň Maximiliána Hella. V náučnom programe v planetáriu sa stretli s Félixom, ktorého zaujíma vesmír a jeho tajomstvá, hviezdy, prírodné zákony. Robot Alby ho vezme na magickú cestu, počas ktorej odhaľuje nielen tajomstvá gravitácie, ale spoznáva aj priateľstvo a predstavivosť na ceste priestorom a časom. V druhej časti sa žiaci zúčastnili odbornej prednášky o slnečnej sústave a Slnku. Dozvedeli sa rôzne astronomické informácie a zaujímavosti. Odborný pracovník odpovedal žiakom na ich otázky a názorne im ukázal mnoho prírodných javov. Určite budú na túto návštevu ešte dlho spomínať.
Školská exkurzia - Archeoskanzen Modrá a Živá voda Modrá
Keďže naši žiaci sa na vyučovacích hodinách vlastivedy, slovenského jazyka, literatúry, geografie či dejepisu často stretávajú s rôznymi historickými udalosťami, miestami, osobnosťami a textami, ktoré úzko súvisia s Veľkou Moravou, rozhodli sme sa tento rok navštíviť práve Archeoskanzen Modrá. Archeoskanzen pri moravskej obci Modrá je veľkomoravské opevnené hradisko, ktoré bolo vytvorené na základe skutočných archeologických nálezov, z ktorých niektoré pochádzajú priamo z plochy archeoskanzenu. Žiaci 6. a 7. ročníka mohli v rámci podujatia Týždeň na Veľkej Morave na vlastné oči vidieť slovanské obydlia vyhĺbené do zeme - zemnice, polozemnice, obilné jamy, palisády, strážne veže, školu i kamenný palác. Slovanskému kováčovi pomohli založiť z práchna oheň vo vyhni, hrnčiar oboznámil žiakov s výrobou keramiky na Veľkej Morave, s pani pekárkou si skúsili upiecť placky, zbrojár porozprával žiakom o zbroji Slovanov a žiaci si mohli vyskúšať odevy, prilby, štíty i streľbu z luku. V budove školy sa dozvedeli o minulosti Slovanov, Samovi, Frankoch, Avaroch aj o Konštantínovi a Metodovi. V areáli archeologického skanzenu sa pohybovali kačky, sliepky, kohúty a kozy, ktoré sa aj v minulosti v hradiskách voľne nachádzali.
Hneď v susedstve archeoskanzenu sa nachádza expozícia sladkovodných rýb Živá voda Modrá. Je tu vytvorené sladkovodné jazero s rôznymi druhmi rýb a vodných rastlín. Žiaci si prezreli päťmetrovú maketu vyzy, vypchaté vodné vtáky, ktoré žijú v blízkosti riek a rybníkov, korytnačky v akváriách, mohli si vyskúšať doplňovačky, výtvarné aktivity, loviť plyšové ryby či zložiť puzzle a skladačky. Žiakom sa však najviac páčil sklenený vodný tunel, ktorý sa nachádza 3,5 metra pod hladinou vody jazera a zblízka pozorovali kapry, pstruhy, vyzy, jesetery, sumce a ďalšie ryby tohto regiónu.
Pri odchode sme si všimli Praturiu cestičku, po ktorej sme sa hneď museli prejsť. Bola to drevená lávka nad výbehom praturov, ktoré boli v minulosti takmer vyhubené a po mnohých storočiach sa vrátili aj na Moravu.
Exkurzia sa žiakom veľmi páčila, veľa videli, mnoho nového sa dozvedeli a naučili, odniesli si nezabudnuteľné zážitky. Lektori z archeoskanzenu žiakov pochválili, že sú veľmi poslušní, šikovní a „konečne trieda, ktorá niečo vie“, čo nás veľmi teší.
Školský autobus
Od 5. 9. 2023 do 22. 12. 2023 bude zabezpečená preprava detí autobusom z miestnej časti Dobrá do Základnej školy v Trenčianskej Teplej nasledovne:
- 7,15 hod. m.č. Dobrá – detské ihrisko
- 7,17 hod. m. č. Dobrá – autobusová zastávka smer Trenčianska Teplá
- 7,23 hod. Trenčianska Teplá – Depo Trež