• Informácie k zápisu žiakov do 1. ročníka

v školskom roku 2021/2022

Vážení rodičia!

Každé dieťa, ktoré do 31. augusta 2021 (vrátane) dovŕši vek šesť rokov musí jeho zákonný zástupca (ďalej rodič) prihlásiť na plnenie povinnej školskej dochádzky.

Zápis na plnenie povinnej školskej dochádzky sa koná v čase od 1. do 30. apríla 2021, pričom konkrétne miesto a konkrétny čas konania zápisu v konkrétnej základnej škole určí zriaďovateľ každého druhu školy.

Aké údaje poskytujeme škole

Základná škola vyžaduje pri zápise dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky osobné údaje o dieťati a rodičoch v rozsahu ustanovenom školským zákonom.

Rodičia môžu základnej škole tieto osobné údaje poskytnúť  pred zápisom dieťaťa na plnenie povinnej školskej dochádzky prostredníctvom elektronického podania.

Kam zapísať dieťa do školy

Dieťa bude plniť povinnú školskú dochádzku v základnej škole v školskom obvode, v ktorom má trvalý pobyt, teda v spádovej škole, ak rodič pre svoje dieťa nevyberie inú základnú školu. Dieťa môže plniť povinnú školskú dochádzku v inej ako spádovej škole, ak ho riaditeľ tejto školy prijme na základné vzdelávanie.

Dieťa na zápise do školy

Účasť dieťaťa na zápise na plnenie povinnej školskej dochádzky je dobrovoľná; organizácia a obsah zápisu detí na plnenie povinnej školskej dochádzky je v plnej kompetencii príslušnej základnej školy.

Musím prihlásiť každé 6-ročné dieťa?

Na plnenie povinnej školskej dochádzky je povinný rodič prihlásiť aj dieťa, ktoré v nasledujúcom školskom roku:

• bude pokračovať v plnení povinného predprimárneho vzdelávania (ide o dieťa, ktoré by podľa právneho stavu platného do 31. 12. 2020 bolo dieťaťom s odloženým začiatkom plnenia povinnej školskej dochádzky), pretože takéto dieťa dosiahne šesť rokov veku do 31. 08. 2021 – rodič si týmto splní zákonom stanovenú povinnosť, ale reálne takéto dieťa nenastúpi na plnenie povinnej školskej dochádzky - bude zaradené do nultého ročníka, ktoré v školskom roku 2021/2022 ešte možno zriadiť tam, kde sú deti spĺňajúce podmienky na zaradenie do nich (t. j. dosiahli fyzický vek šesť rokov do 31. 08. 2021; nedosiahli školskú spôsobilosť; pochádzajú zo sociálne znevýhodneného prostredia a vzhľadom na sociálne prostredie nie je u nich predpoklad zvládnutia vzdelávacieho programu prvého ročníka základnej školy).
          • Deťmi pokračujúcimi v plnení povinného predprimárneho vzdelávania budú deti, ktoré po dovŕšení šiesteho roka veku nedosiahlo školskú spôsobilosť a riaditeľ materskej školy rozhodne o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania v materskej škole na základe písomného súhlasu príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie, písomného súhlasu všeobecného lekára pre deti a dorast a s informovaným súhlasom zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia (§ 28a ods. 3 školského zákona).

Bude ešte možné tento rok využiť možnosť odkladu plnenia školskej dochádzky a dať dieťa do školy o rok neskôr?

Zákonom č. 245/2008 Z. Z. z. v znení účinnom od 01. 01. 2021 sa zrušil inštitút odkladu začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky ako aj inštitút dodatočného odloženia plnenia povinnej školskej dochádzky.

Zrušenie týchto dvoch inštitútov prináša so sebou mnoho zmien aj v kompetenciách tak riaditeľov ZŠ, ako aj riaditeľov MŠ. Riaditelia ZŠ, ZŠ s MŠ a spojenej školy s organizačnou zložkou „základná škola“: -nesmú už v rámci zápisu detí na plnenie povinnej školskej dochádzky od školského roku 2021/2022 rozhodovať o  žiadosti zákonných zástupcov o odklad začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky, pretože sa nielenže tento inštitút zrušil v školskom zákone, ale aj podľa znenia § 5 ods. 3 zákona č. 596/2003 Z. z. účinného od 01. 01. 2021 už o tejto veci nemajú kompetenciu rozhodovať.

Riaditelia MŠ, ZŠ s MŠ a spojenej školy s organizačnou zložkou „materská škola“:

-už zákonným zástupcom detí alebo zástupcom zariadenia pred zápisom na povinnú školskú dochádzku nemôžu odporúčať požiadať o odklad začiatku plnenia povinnej školskej dochádzky, ale už zákonným zástupcom detí alebo zástupcom zariadenia pred zápisom na povinnú školskú dochádzku môžu odporúčať len požiadať o pokračovanie plnenia povinného predprimárneho vzdelávania, pričom ich musia upozorniť, že k žiadosti o pokračovaní plnenia povinného predprimárneho vzdelávania musia doložiť aj:

a)písomný súhlas príslušného zariadenia výchovného poradenstva a prevencie,

b)písomný  súhlas všeobecného lekára pre deti a dorast a

c)informovaný súhlas zákonného zástupcu alebo zástupcu zariadenia.